Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Rok szkolny 2021/2022

Sukces naszych uczennic!

 

 1 października 2021 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 15 w Gliwicach odbył się Międzyszkolny Konkurs organizowany w ramach obchodów XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

 

W tym roku szkolnym konkurs dedykowany był uczniom klas ósmych. Z radością informujemy, że nasza szkoła - reprezentowana przez dwuosobową drużynę w składzie: Kamila Mieczkowska (8b) i Barbara Chrapek (8b) - wywalczyła 1 miejsce! Dziewczyny pokonały 11 drużyn. Uczennice podczas konkursu zmagały się z ciekawymi zadaniami matematycznymi z zakresu tabliczki mnożenia: zagadkami logicznymi, krzyżówkami, sudoku, rebusami itp. Ten wyjątkowy konkurs zachęca uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. 

 

Gratulujemy naszym uczennicom i życzymy im dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!

PHOTO-2021-10-01-15-59-49-COLLAGE

 

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

1 października 2021r. nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do świętowania XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia organizowanego pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”

Akcja miała zachęcić wszystkich uczniów do nauki lub przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia trwały cały tydzień. W dniach od 27.09 (poniedziałku) do 29.09 (środy) na drzwiach świetlicy wisiał plakat z hasłem dnia. Uczniowie zamiast dzień dobry (do nauczyciela), cześć (do kolegi, koleżanki) witali się i pozdrawiali według zasady: 

  • Uczeń Nr 1 pyta: Hasło?
  • Uczeń Nr 2 odpowiada: Pięćdziesiąt sześć to osiem razy siedem (lub 56=7·8, 7·8=56, 8·7=56).
  • Uczeń Nr 2 pyta: Odzew?
  • Uczeń Nr 1 odpowiada: Sześć razy osiem jest czterdzieści osiem (lub 48=6·8, 48=8·6, 8·6=48). 

Uczniowie wraz z nauczycielami wybierali się również na matematyczne spacery. Dobrani w pary przechodzili (przygotowany na szkolnym korytarzu) maraton. Było dużo śmiechu i zabawy.

W finałowy piątek w naszej szkole została utworzona Komisja Egzaminacyjna złożona z wybranych uczniów klas drugich i trzecich, którzy wcielili się w rolę ekspertów i asystentów. Zaopatrzeni w losy przepytywali prawie wszystkich uczniów z klas 4 - 8 SP oraz nauczycieli. Każda osoba, która udzieliła 5 poprawnych odpowiedzi z losów oraz zmieściła się w czasie - otrzymywała tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz naklejkę. Na 5 lekcji spośród wszystkich uczniów, którzy zdali egzamin odbył się konkurs pisemny polegający na rozwiązaniu dwóch łamigłówek. Uczniowie zostali podzieleni na drużyny dwuosobowe i trzyosobowe. Rewelacyjnie poradzili sobie uczniowie klasy czwartej. Nad przebiegiem egzaminów czuwała organizatorka całego wydarzenia - Pani Jolanta Kunc. 

Te kilka dni dostarczyło wszystkim wiele wrażeń. Uczniom bardzo spodobała się taka formuła matematycznych zmagań. To był czas zabawy i przyjemnej nauki! Z pewnością będziemy chcieli w przyszłym roku również przyłączyć się do świętowania Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

WhatsApp Image 2021-10-01 at 13.34.00 5

więcej zdjęć znajdziesz tutaj>>> 

 

Wycieczka integracyjno - dydaktyczna

29 września uczniowie z klasy 4-6 SP wyruszyli na zasłużoną i wytęsknioną wycieczkę integracyjno-dydaktyczną.

W środę rano, po zapoznaniu się z regulaminem wyjazdu, uczniowie wsiedli w autokar i udali się do Ośrodka Wypoczynkowego H2O w Kiczycach koło Skoczowa. Pierwszym dzień wycieczki nosił nazwę „ADVENTURE DAY”: uczestnicy wiązali węzły, wspinali się na drzewo, stawiali szałasy w lesie. Jednak największym wyzwaniem dla chłopców było „łapanie” każdej wolnej chwili, by „zagrać w nogę”. Dzień drugi był „DNIEM CHŁOPAKA”. Dziewczyny przygotowały dla chłopców zabawy, wyzwania i podchody, które miały doprowadzić do prezentów. Wszystko udało się znakomicie – było wiele zabawy i śmiechu! 

O dobrą atmosferę wyjazdu dbały Panie Wychowawczynie, brak nudy zapewnili uczniowie, a smaku dodała gorąca czekolada. To był wspaniały czas integracji, pogłębiania relacji. Szkoda, że te dwa dni tak szybko upłynęły. Już nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki!

1

więcej zdjęć znajdziesz tutaj>>> 

 

Moje miasto

Klasa 2a w przedostatnim tygodniu września podczas lekcji języka niemieckiego pracowała wspólnie nad projektem „Meine Stadt”.

Zadaniem uczniów było przygotowanie zdjęć miejsc, które kojarzą się z naszym miastem Gliwice. Na lekcjach wspólnie z nauczycielem – p. Justyną Dajką – drugoklasiści tłumaczyli nazwy wybranych miejsc na jezyk niemiecki i zapisywali je na plakacie.

Wspólna praca przebiegała sprawnie i wszyscy uczestnicy projektu byli bardzo zadowoleni z jej efektów. Gratulujemy!

j.niem1

 

W Parku Marzeń

We wtorek 21 września nasi najmłodsi uczniowie z klas 0-3 udali się na wycieczkę do Dream Parku w Ochabach. Wyjazd dostarczył dzieciom wiele radości!

Uczniowie przeżyli niezwykłe przygody, korzystając z licznych atrakcji tego wspaniałego miejsca. Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami po wejściu do parku podzielili się na trzy odrębne zespoły, by niezależnie od siebie i dostosowując program do potrzeb grupy wiekowej, przeżywać niezwykły czas. W Parku Marzeń dzieci mogły "podróżować" po całym świecie zwiedzając największe atrakcje architektoniczne Ziemi (oczywiście w miniaturze). Mogły również spotkać potężne dinozaury, a nawet mamuta! Miały także szansę, by obejrzeć wystawę zwierząt egzotycznych. Grupom dostarczony został dreszczyk emocji, gdy po wejściu do prehistorycznego oceanarium w zupełnej ciemności i okularach 3D, musiały pokonać krętą trasę pełną niezwykłych stworzeń, nietypowych dźwięków. Jeśli grupa spragniona była dalszych wrażeń, udawała się do kina 6D. Najmłodsi nie korzystali z tej atrakcji. Niewątpliwie największą radość i zachwyt dzieci wzbudził dom na opak, w którym ludzki błędnik szalał. W tej przedziwnej budowli sufit był na podłodze, a podłoga na suficie. Łóżko, meble i sprzęty kuchenne były przytwierdzone do sufitu. Ulubionym pomieszczeniem uczniów ETE stała się łazienka, gdzie wanna, prysznic, a nawet toaleta byłą zamontowana na opak. Nawet na zewnątrz domu zaparkowany samochód "patrzył na uczestników wyjazdu" z góry. Podczas wycieczki dzieci mogły skorzystać z fantastycznego, bezpiecznego parku linowego oraz utracić nieco energii na licznych dmuchańcach, karuzelach, huśtawkach, trampolinach i sprzętach do wspinania się - co ochoczo robiły. Po czasie zabaw i wzmożonej aktywności ruchowej wszystkie trzy grupy spotkały się w samo południe, by spożyć posiłek. Skoro był to dzień pełen atrakcji, także obiad miał inną, niecodzienną formułę - duża porcja frytek ucieszyła każdego uczestnika wyprawy.

Najtrudniejszym punktem dnia był czas powrotu i wsiadania do autokaru, gdyż dzieci zregenerowane po posiłku, najchętniej przeżyłby wszystkie punkty programu i atrakcje jeszcze raz... To, czy wycieczka była udana, chyba najlepiej podsumuje pytanie dzieci: "Proszę Pani, a możemy tu wrócić jutro?"

WhatsApp Image 2021-10-08 at 10.46.44

więcej zdjęć znajdziesz tutaj>>>

 

Twórcze zajęcia plastyczne klasy 2a

Choć w sklepach kupić można kolorową ciastolinę, drugoklasiści wraz z Wychowawczynią postanowili stworzyć swoją własną masę plastyczną.

W poniedziałek 20 września uczniowie klasy 2a przybyli do szkoły zaopatrzeni w mąkę, sól i kilka innych ciekawych składników. Na lekcjach, pod czujnym okiem Wychowawczyni, stworzyli masę solną, która za sprawą barwników spożywczych nabrała wielu kolorów. Z tej naturalnej, bezpiecznej i nietoksycznej ciastoliny dzieci lepiły figurki, tworzyły płaskorzeźby, powstały nawet warzywa i owoce.

Samodzielne wykonanie masy solnej okazało się bardzo proste i pobudziło uczniów do ekspresji artystycznej. Praca twórcza z plastyczną materią świetnie wpłynęła na rozwój zdolności manualnych i doskonalenie małej motoryki.

PHOTO-2021-09-20-12-39-11-COLLAGE

 

„I” było bardzo ciekawie

Czy nauka pisania nowych liter musi być nudna i zawsze przebiegać według sztywnego schematu? Absolutnie NIE!

W klasie 1a uczniowie "poczuli zapał" już rano, gdy wychowawczyni przedstawiła im, pisząc na tablicy, bohaterki dnia - dużą i małą literkę "I,i". Nie mogła na pytania dzieci: "A czy ja też mogę spróbować na tablicy?" odpowiedzieć inaczej niż "TAK". Dała im do dyspozycji całą tablicę. Pojawiły się na niej małe i wielkie literki dnia. Im więcej pojawiało się liter, tym były one kształtniejsze, a tablica wręcz "zakwitła" literkami. Na kolejnej lekcji dzieci bardzo chciały użyć farb, więc malowały z zapałem literki dnia pędzlami i ozdabiały je. Było twórczo i radośnie! Ostatnim etapem poznania "I,i" było zapisanie nowych liter w liniaturze, co – po wcześniejszych doświadczeniach i próbach - nie stanowiło już dla pierwszaków żadnego problemu.

Jak widać nawet zwyczajne poznanie nowej literki może być Wielką Przygodą!

WhatsApp Image 2021-09-16 at 21.50.51-COLLAGE

 

O bezpieczeństwie – spotkanie z Policjantem

We wtorek 14 września w murach naszej Szkoły Podstawowej ETE zagościł przedstawiciel Policji.

Policjant z III Komisariatu Policji w Gliwicach odwiedził naszych najmłodszych uczniów z klas 0-3, by mówić o bezpieczeństwie. Mówił zarówno o bezpieczeństwie w drodze do szkoły, w ruchu drogowym, jak i tym szeroko pojętym. Wspominał o potrzebie noszenia elementów odblaskowych. Przedstawiał sytuacje, w których zagrożone mogą być dzieci, o tym, jak zachowywać się w kontakcie z osobami obcymi i w sytuacji zagrożenia. Przypomniał ważne numery alarmowe i sposób, w jaki należy informować o zdarzeniu.

Dzieci były zafascynowane opowieścią pana Policjanta, miały tez mnóstwo pytań. Pytały o codzienną pracę w policji, o policyjne „gadżety” i sprzęt. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie z bliska oraz testowanie niektórych policyjnych akcesoriów. Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzymał odblaskową zawieszkę, którą chętnym uczniom mocował na tornistrze sam pan Policjant.

Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za możliwość spotkania uczniów z przedstawicielem Policji, ponieważ dzieci mogły się wiele dowiedzieć i nauczyć. Przede wszystkim, zaś, przekonały się, że Policjant to osoba, której nie należy się bać, można jej zaufać i zwrócić się w każdej sytuacji o pomoc.

WhatsApp Image 2021-09-16 at 21.48.22-COLLAGE

 


Strona 1 z 2

Budząca się Szkoła

logo budzącej się szkoły

Zasady naboru do SP ETE

plakat Nabór a3 2020

Nadchodzące wydarzenia

Plan lekcji na rok szkolny 2021/2022 

19.10.2021 - Konsultacje z nauczycielami

28.10.2021r. - spotkanie z uczestnikami projektu reformacyjny Wartburg

3.11.2021r. - wyjście uczniów klas 4-6 do Teatru Miejskiego na spektakl "Przygody Tomka Sawyera"

4.11.2021r. - "Dzień Postaci z Bajek" w SP ETE

 

 

 

  


 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj19
Yesterday153
Week313
Miesiąc3733
Wszystkie448512

Currently are 13 guests online

Do końca roku szkolnego pozostało
...

Nasze projekty

logo budzącej się szkoły

ku pokrzepieniu serc

logo gazetka

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW LOGO

 AKCJE

REK-PÓŁKLONI

 tataWete

logo-konkursowe

ikona-mini-karuzeli 

logo turniej pilki noznej 1

turniej zbijakaj

 

 tutoring

DZIM