Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wychować człowieka mądrego

Podsumowanie projektu "Wychować człowieka Mądrego" w roku szkolnym 2017/2018.

W minionym roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej ETE realizowaliśmy projekt „Wychować człowieka Mądrego”.

Jego celem było wdrożenie modelu pracy metodą tutoringu szkolnego, pozwalającego na zwiększenie u uczniów podmiotowości, samodzielności, poczucia sprawstwa i zaangażowania w własny proces edukacyjny.

W projekcie uczestniczyło 23 nauczycieli, którzy wzięli udział w kursie tutorskim. Zapewnił on uczestnikom przygotowanie do pracy w charakterze tutora na każdym etapie edukacyjnym. Zajęcia wprowadziły uczestników w metodę pracy tutorskiej, przygotowując do działania w oparciu o założenia pedagogiki dialogu. Nauczyciele uzyskali znajomość specyficznego postępowania pedagogicznego, które odzwierciedla kolejne etapy pracy tutora. Zostali wyposażeni w odpowiednie narzędzia organizacyjne i diagnostyczne. Znaczącym elementem kursu było również przygotowanie tutorów do nawiązywania relacji z rodzicami, budującej partnerskie współdziałanie obu stron. Tutorzy uczestniczyli także (w ciągu całego roku szkolnego) w superwizjach indywidualnych i grupowych.

W procesie wdrożenia tutoringu przyjęliśmy i zrealizowaliśmy następujące zasady:

  1. tutoringiem objęci zostali wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej;
  2. decyzja o doborze par tutorskich (uczeń – tutor) na podstawie preferencji i zainteresowań ucznia, należała do zespołu tutorów;
  3. uczniowie mieli obowiązek, a rodzice mieli możliwość, by uczestniczyć w zajęciach przewidzianych innowacją – tutorialach i spotkaniach;
  4. współpraca tutora z uczniem miała charakter poufny i funkcjonowała tylko w relacji tutor – uczeń – rodzice; odstępstwo od tej zasady było możliwe jedynie w przypadkach, gdy uczeń (podopieczny) mógł wejść w konflikt z prawem lub podjąć działania ryzykowne, zagrażające zdrowiu lub życiu;
  5. tutor, wykorzystując odpowiednie narzędzia i nawiązując współpracę z rodzicami ucznia, pomagał mu poznać własne możliwości, planować pracę i wyznaczyć osobistą ścieżkę rozwoju (nie podejmując się zadań psychologa lub psychoterapeuty).
  6. czas indywidualnej, bezpośredniej pracy nauczyciela – tutora z uczniem wynosił w uśrednieniu:

Po roku pracy w takim systemie i przeprowadzonej ewaluacji, zauważyliśmy polepszenie jakości relacji nauczycieli z uczniami, a także podniesienie kompetencji społecznych wśród uczniów. Zdecydowaliśmy także o zmianie organizacji tutoringu w naszej szkole. W roku szkolnym 2018/2019 tutoringiem rozwojowym zostały objęte klasy I i IV, a tutoringiem naukowym chętni uczniowie z klas VI-VIII.

 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

tutoring

Informujemy,  że od 1.09.17 rozpoczynamy realizację projektu tutoringu . W załącznikach znajdują się szczegółowe informacje dotyczące projektu. 

Plan wdrożenia innowacji pedagogicznej pn. „Wychować człowieka Mądrego” w Szkole Podstawowej Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego im. Alberta Schweitzera

Innowacja pedagogiczna

 

,,Wychować człowieka Mądrego"

Pragniemy Państwa poinformować, iż nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie ,,Wychować człowieka Mądrego". Od września chcielibyśmy zaproponować uczniom naszej szkoły uczestnictwo w tym przedsięwzięciu, polegającym na indywidualnej pracy metodą tutoringu.

Tutoring jest niezwykłą metodą dydaktyczną, której celem jest rozwijanie indywidualnego potencjału uczniów. To, co należy podkreślić, to fakt, że tutoring nie jest terapią ani zajęciami wyrównawczymi i nie polega na pracy nad deficytami ucznia. W tutoringu główny akcent jest położony na mocne strony, zainteresowania, talenty ucznia i ich rozwój. Metoda ta polega na spotkaniach podopiecznego z tutorem, w trakcie których dokonują oni bieżącej analizy postępów, przyglądają się talentom i zainteresowaniom ucznia (także tym pozaszkolnym), planują ścieżkę rozwoju osobistego, naukowego czy społecznego.  Jest to wspólny czas poświęcony budowaniu relacji. Tutoring to też przestrzeń do pracy nad charakterem – wzmacniania takich cech jak wytrwałość, systematyczność czy uczciwość. Tutoring to coś więcej niż przekazanie i weryfikacja wiedzy. Tutor potrafi pójść krok dalej: uczyć samodzielnego myślenia, budowania opinii opartych na wiedzy i publicznej ich obrony.

Przez wakacje przygotowywaliśmy się do wdrożenia tej metody w naszej szkole uczestniczącw specjalistycznym szkoleniu przygotowującym do pracy metodą tutoringu, a w czasie roku szkolnego będziemy mieć wsparcie w postaci konsultacji indywidualnych i grupowych, prowadzonych przez doświadczonych tutorów. Zdecydowaliśmy, że w tym  roku szkolnym chcemy zapewnić możliwość uczestnictwa w tutoringu wszystkim uczniom naszej Szkoły.

Wierzymy, że tutoring może być cennym doświadczeniem, które chcemy zaproponować naszym uczniom.  Zachęcamy Państwa do zapoznania się z założeniami metody tutoringu, a także do kontaktu z nami – w razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Szczegółowy opis naszego projektu tutoringowego w ramach Innowacji "Wychować człowieka mądrego" zamieszczony jest w zakładce po prawej stronie naszej strony www. Zachęcamy do zapoznania sie z nim.

Więcej informacji na temat metody tutoringu można uzyskać, przeglądając poniższe linki:

– Artykuł dotyczący podstawowych założeń tutoringu: http://cw.edu.pl/strefa/632/

– Krótkie filmy o tutoringu z perspektywy uczniów i ich tutorów:

https://www.youtube.com/watch?v=VSUGhLDXsWQ

https://www.youtube.com/watch?v=Tez-sJbRrwM

https://www.youtube.com/watch?v=o8UQdEg5Ei4&t=19s

 

 


Licznik odwiedzin

Dzisiaj255
Miesiąc1979
Wszystkie573921

Currently are 16 guests online

Budząca się Szkoła

logo budzącej się szkoły

Zasady naboru do SP ETE

plakat nabór 2022

Nadchodzące wydarzenia

Plan lekcji na rok szkolny 2023/2024 

04.04.24r. - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkołach ETE

12.04.24r. godz. 17:00 - Koncert Wielkanocny

19.04.24r. - sklepik klasowy 5a

24.04.24r. - wyjście klas 2-3 na warsztaty do MDK w Gliwicach

24.04.24r. - Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika 3x3x3 na Czas

29-30.04.24r. oraz 2.05.24r. - dni wolne od zajęć dydaktycznych, zajęcia opiekuńcze w SP ETE

6.05.24r. - wycieczka klasy 3a do PZO w Gliwicach

7.05.24r. - spotkania z rodzicami w klasach 0-6 SP

14-17.05.24r. - wycieczka klas 4-6 do Łodzi

20.05.24r. - sklepik klasowy 3a

25.05.24r., godz. 10.00 - Rodzinny Piknik SP ETE

3.06.24r. - wycieczka klas 0-3 SP do Chlebowej Chaty w Górkach Małych

15.06.24r. - praktyczny egzamin na kartę rowerową

19.06.24r. - Konkurs Pięknego Czytania dla klas 1-3 SP

21.06.24r. - uroczyste zakończenie roku szkolnego w Szkołach ETE

 

 

Do końca roku szkolnego pozostało
...

Nasze projekty

logo budzącej się szkoły 

logo ŚFL

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW LOGO

 AKCJE

REK-PÓŁKLONI

 ikona-mini-karuzeli

logo-konkursowelogo 

ku pokrzepieniu serctataWete

logo turniej pilki noznej 1turniej_zbijakaj.jpg 

 tutoring

DZIM