Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Projekty Fraktake
Fraktale

Warsztaty ETE

Email Drukuj PDF

Dnia 28 października 2016 ambasadorowie projektu  "zaFRAKTALuj się" Mateusz i Michał przeprowadzili warsztaty dla zainteresowanych koleżanek i kolegów liceum ETE. Wcześniej sami uczestniczyli w zajęciach na Politechnice gdzie pod kierunkiem pana dr Katunina uczyli się jak generować fraktale na komputerze wykorzystując program ChaosPro. Teraz swoją wiedzę przekazali innym.

WP 20161028 007

Więcej zdjęć znajdziesz tutaj >>>> 

Poprawiony: poniedziałek, 31 października 2016 18:28
 

Fraktale

Email Drukuj PDF

W ubiegłym roku szkolnym część gliwickich szkół brała udział w międzynarodowym przedsięwzięciu matematycznym "Sierpiński Carpet Project". Kontynuując współpracę z Politechniką Sląską w bieżącym roku szkolnym Liceum Ogólnokształcące  ETE przystąpiło do nowego projektu "zaFRAKTALuj się". Jest to nowa inicjatywa popularyzatorska, promująca geometrię fraktalną. We wrześniu ambasadorowie projektu (wybrani uczniowie Michał i Mateusz, którzy będą przekazywać zdobytą wiedzę swoim koleżankom i kolegom) uczestniczyli w warsztatach, gdzie uczyli się na komputerze generować własne fraktale. Następnie zainteresowani uczniowie uczestniczyli w wykładach na Politechnice Śląskiej wraz ze swoimi nauczycielami matematyki. 

 
Fotorelacja z dzisiejszego wykładu jest dostępna na stronie projektu: http://zafraktalujsie.polsl.pl/pages/wyklady.html oraz na facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1479986805349980.1073741849.618335844848418&type=3. Można rozpowszechniać, lajkować, przepostowywać itd. :)
 

Fraktale

Email Drukuj PDF

Uczniowie gimnazjum i liceum szkól ETE w Gliwicach w ubiegłym roku szkolnym uczestniczyli w międzynarodowym przedsięwzięciu naukowym "Sierpiński Carpet Project". W rozpoczynającym się roku szkolnym 2016/2017 uczniowie wraz z nauczycielami matematyki p.Aleksandrą Hernik praz p.Anną Kopeć postanowili uczestniczyć w nowej inicjatywie popularyzatorskiej, promującej geometrię fraktalną. W trakcie projektu "zaFRAKTALuj się" dwóch uczniów naszej szkoły (Mateusz i Michał Płonka) - ambasadorów projektu - weźmie udział w warsztatach na Politechnice Śląskiej.

Wszyscy zainteresowani wysłuchają wykładu na temat generowania fraktali. I najważniejsze, na podstawie samouczka zamieszczonego na stronie projektu, każdy uczeń będzie mógł samodzielnie zaprojektować własny fraktal, przesłać go na Politechnikę. Najciekawsze fraktale wezmą udział w konkursie. Dla zwycięzców przewidziano bardzo atrakcyjne nagrody, min. dron, tablet, odtwarzacz MP4 i mnóstwo innych gadżetów.  O tym jak wykonać fraktal i przesłać go do koordynatorów można dowiedzieć się na stronie projektu www.zafraktalujsie.polsl.pl

zafraktal

Poprawiony: poniedziałek, 05 września 2016 20:30
 

Fraktale w ETE

Email Drukuj PDF

Pojęcie FRAKTAL w ostatnich dniach stało się szczególnie bliskie uczniom ETE. Na początku uczniowie samodzielnie poszukiwali informacji o fraktalach, sporządzali notatki oraz przygotowywali prezentacje. Dwie najciekawsze prezentacje Maciek i Kuba pokazali swoim koleżankom i kolegom  podczas spotkania naukowego 16 listopada 2015 r. Uczniowie SP,  Gimnazjum i Liceum tworzyli też podczas spotkania kolejne iteracje dywanu Sierpińskiego. Zaangażowali się również nauczyciele. Wspólnie stworzyliśmy czwartą iterację. W styczniu planujemy z siedmioma zaprzyjaźnionymi szkołami zbudować piątą iterację. Następnie w marcu będziemy uczestniczyć na Politechnice w składaniu szóstej iteracji, ostatnia czyli siódma będzie budowana na uniwersytecie w Almerii. 

 

Poprawiony: czwartek, 19 listopada 2015 19:57
 

Sierpiński Carpet Project

Email Drukuj PDF

Wacław Sierpiński – słynny polski matematyk – w roku 1916 opisał fraktal nazwany później na jego cześć Dywanem Sierpińskiego. W przyszłym roku ten najsłynniejszy „dywan” będzie obchodzić swoje setne urodziny. Dlatego na maj 2016 zaplanowano zakończenie międzynarodowego projektu Sierpiński Carpet Project. Nasza szkoła już w czerwcu 2015 zgłosiła swój udział w tym ogromnym przedsięwzięciu.

Sierpiński Carpet Project jest projektem adresowanym do osób w różnym wieku (od 3 do 99 lat), głównie do uczniów. Obejmuje swym zasięgiem cały świat. Jego pomysłodawcami są José Luis Rodríguez Blancas , profesor matematyki w Uniwersytecie Almerii (Hiszpania) i David Crespo Casteleiro, nauczyciel matematyki w szkole średniej. 

Projekt polega na zbudowaniu, przy użyciu kolorowych naklejek, gigantycznego fraktala geometrycznego. Konstrukcja tego fraktala przebiega następująco: najpierw dzielimy kwadrat na 9 jednakowych mniejszych kwadratów i usuwamy kwadrat środkowy. Postępując analogicznie z pozostałymi w ten sposób mniejszymi kwadratami i wykonując te czynności wielokrotnie otrzymamy właśnie Dywan Sierpińskiego.

Do tej pory uczniowie samodzielnie poszukiwali informacji o fraktalach sporządzając notatki. Obecnie przygotowują prezentacje nt. fraktali. Zamieniają się w detektywów tropiąc fraktale w przyrodzie. Dowody swoich poszukiwań w postaci zdjęć mają dostarczyć do  13 listopada 2015 do pani prof. Aleksandry  Hernik oraz pani prof. Anny Kopeć. Z zebranych zdjęć zostanie skompletowana wystawa z fraktalami w rolach głównych.

Do tej pory uczniowie: wysłuchali wykładu na Politechnice Śląskiej Geometria fraktalna i jej zastosowania, czyli o nieznanych stronach matematyki, następnie samodzielnie poszukiwali informacji o fraktalach sporządzając notatki. Obecnie przygotowują prezentacje nt. fraktali. Zamieniają się w detektywów tropiąc fraktale w przyrodzie. Dowody swoich poszukiwań w postaci zdjęć mają dostarczyć do  13 listopada 2015 do pani prof. Iwony Lipnickiej Kościelniak oraz pani prof. Anny Kopeć. Z zebranych zdjęć zostanie skompletowana wystawa z fraktalami >w rolach głównych.

Poprawiony: niedziela, 18 października 2015 23:37
 


Social media

facebook3

youtube3

instagram3

Licznik odwiedzin

Dzisiaj32
Miesiąc1761
Wszystkie570345

Currently are 16 guests online

WSPARCIE UCZNIÓW Z UKRAINY – PROJEKT ŚFL

logo ŚFL

Do końca roku szkolnego pozostało
...