Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Projekty Fraktake Sierpiński Carpet Project

Sierpiński Carpet Project

Email Drukuj PDF

Wacław Sierpiński – słynny polski matematyk – w roku 1916 opisał fraktal nazwany później na jego cześć Dywanem Sierpińskiego. W przyszłym roku ten najsłynniejszy „dywan” będzie obchodzić swoje setne urodziny. Dlatego na maj 2016 zaplanowano zakończenie międzynarodowego projektu Sierpiński Carpet Project. Nasza szkoła już w czerwcu 2015 zgłosiła swój udział w tym ogromnym przedsięwzięciu.

Sierpiński Carpet Project jest projektem adresowanym do osób w różnym wieku (od 3 do 99 lat), głównie do uczniów. Obejmuje swym zasięgiem cały świat. Jego pomysłodawcami są José Luis Rodríguez Blancas , profesor matematyki w Uniwersytecie Almerii (Hiszpania) i David Crespo Casteleiro, nauczyciel matematyki w szkole średniej. 

Projekt polega na zbudowaniu, przy użyciu kolorowych naklejek, gigantycznego fraktala geometrycznego. Konstrukcja tego fraktala przebiega następująco: najpierw dzielimy kwadrat na 9 jednakowych mniejszych kwadratów i usuwamy kwadrat środkowy. Postępując analogicznie z pozostałymi w ten sposób mniejszymi kwadratami i wykonując te czynności wielokrotnie otrzymamy właśnie Dywan Sierpińskiego.

Do tej pory uczniowie samodzielnie poszukiwali informacji o fraktalach sporządzając notatki. Obecnie przygotowują prezentacje nt. fraktali. Zamieniają się w detektywów tropiąc fraktale w przyrodzie. Dowody swoich poszukiwań w postaci zdjęć mają dostarczyć do  13 listopada 2015 do pani prof. Aleksandry  Hernik oraz pani prof. Anny Kopeć. Z zebranych zdjęć zostanie skompletowana wystawa z fraktalami w rolach głównych.

Do tej pory uczniowie: wysłuchali wykładu na Politechnice Śląskiej Geometria fraktalna i jej zastosowania, czyli o nieznanych stronach matematyki, następnie samodzielnie poszukiwali informacji o fraktalach sporządzając notatki. Obecnie przygotowują prezentacje nt. fraktali. Zamieniają się w detektywów tropiąc fraktale w przyrodzie. Dowody swoich poszukiwań w postaci zdjęć mają dostarczyć do  13 listopada 2015 do pani prof. Iwony Lipnickiej Kościelniak oraz pani prof. Anny Kopeć. Z zebranych zdjęć zostanie skompletowana wystawa z fraktalami >w rolach głównych.

Poprawiony: niedziela, 18 października 2015 23:37  

Social media

facebook3

youtube3

instagram3

Licznik odwiedzin

Dzisiaj96
Miesiąc2976
Wszystkie571560

Currently are 28 guests online

WSPARCIE UCZNIÓW Z UKRAINY – PROJEKT ŚFL

logo ŚFL

Do końca roku szkolnego pozostało
...