Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dzień Talentów w SP ETE

Poniedziałek 21 marca był w naszej szkole DNIEM TATENTÓW. Uczniowie klas 1 – 3 odbywali niezwykłą podróż po Szkolnej Krainie Odkrywania Talentów. Odwiedzili ciekawe miejsca, takie jak: Góry Matematyczne, Wyżyny Polonistyczne, Bory Przyrodników, Miasto Plastyków, Wodospad Pełen Dźwięków, Fortecę Dowodzących, czy Krainę Językowców. W każdym z tych miejsc brali udział w specjalnie zorganizowanych zajęciach – warsztatach, w których mogli poznawać  i odkrywać na nowo poszczególne dziedziny, próbować  swoich sił w przygotowanych zadaniach i ćwiczeniach.

To był czas wielu atrakcji i wrażeń oraz odkryć – m. in. jak dużo ciekawych i pasjonujących rzeczy możemy się nauczyć i doświadczyć, jak wiele mamy możliwości i ... talentów. Zajęcia miały charakter wyjątkowy również dlatego, że w roli pomocników i asystentów nauczycieli prowadzących zajęcia – byli wybrani i chętni uczniowie klas 4 – 6, którzy z zaangażowaniem pomagali nauczycielom oraz swoim młodszym kolegom. 

Dla zobrazowania tego co działo się w naszej Krainie Odkrywania Talentów, podajemy krótki opis zajęć w poszczególnych salach – krainach:

W krainie – GÓRY MATEMATYCZNE przygotowano kilka stanowisk, które pozwalały odkryć talenty matematyczne: umiejętność porównywania, dodawania i odejmowania liczb, widzenia przestrzennego w grze Bloksorz, wyobraźni w układaniu Jaja Wielkanocnego z tangramu, logicznego myślenia w PUSACH, czy też w rozpoznawaniu brył przestrzennych.  Większość dobrze sobie radziła z symetrią osiową i układaniem wzorów z sześcianów. Uczniowie przekonali się, że góry matematyczne do pokonania nie były zbyt wysokie i każdy dał radę pokonać większość wzniesień.

W pracowni KRAINY POLONISTYCZNEJ asystenci poprowadzili cztery sekcje: czytelniczą, ortograficzną, gier językowych oraz cieszącą się największą popularnością – teatralną.

W sali BORÓW PRZYRODNICZYCH dzieci miały również okazję obudzić w sobie ciekawość poznawczą – wykonywały eksperymenty badające elementy i zjawiska przyrody nieożywionej: powietrze, wodę i elektryczność statyczną („Skaczące zajączki”, „Żelki potrafią nurkować”, „Powietrze powoduje nacisk”). Młodzi odkrywcy oglądali przez mikroskop preparaty organizmów np.:  nogę pająka, skrzydło muchy, wesz głowową, organ kłujący komara, obserwowali przy pomocy lupy okazy popularne w przyrodzie: szerszenia, skorpiona, skolopendry, chrząszcza olbrzymiego, szarańczy. Dzieci miały także możliwość analizy budowy wewnętrznej człowieka na przygotowanym manekinie i szkielecie.

MIASTO PLASTYKÓW zamieniło się w rajski ogród. Każdy uczeń stworzył własnego ptaka, który stał się częścią artystycznej instalacji znajdującej się w klasie.

Wizytę w sali muzycznej (WODOSPAD PEŁEN DŹWIĘKÓW) rozpoczęto od powitania dźwiękami w króciutkim układzie muzyczno-ruchowym. Przy rytmicznej piosence bawiono się w "wędrujące woreczki" i "węża" powtórzeń ruchowych, a "Pana Jana"  budzono śpiewem w kanonie. Była również okazja towarzyszyć orkiestrze symfonicznej  grą na instrumentach perkusyjnych, wykonująć "Trisch – trasch polkę”.

W FORTECY DOWODZĄCYCH uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, kim jest lider i jakie powinien mieć cechy. Wykonywali zadania mające na celu rozwój ich zdolności przywódczych, a także poznawali swoją rolę w grupie.

W KRAINIE JĘZYKOWCÓW, każdy odwiedzający mógł sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego i niemieckiego, odnajdując wyznaczone słownictwo w wykreślance oraz wierszu. Poza tym każdy miał możliwość skonfrontować swoje umiejętności w posługiwaniu się obydwoma językami w zadaniach łączących ich użycie.

Z kolei starsze klasy szkoły podstawowej gościły w Gimnazjum i Liceum, gdzie również korzystali z przygotowanych tam atrakcji. Oczywiście w programie tego dnia nie mogło zabraknąć okazji do zaprezentowania różnych talentów.  W trakcie występów mogliśmy się przekonać jak zdolni są nasi uczniowie. 

Pierwsi odważni, którzy dali popis swoich talentów to:

Lena Łuczak (śpiew w języku hiszpańskim)

Ignacy Gornig  (recytacja wiersza w języku niemieckim)

Marta Polok i Ania Krych (taniec irlandzki)

Julia Oborska (gra na skrzypcach i prezentacja własnych obrazów)

Piotr Adamczyk (śpiew w języku angielskim)

Kamil Knabel (prezentacja konstrukcji z klocków lego)

Antoni Gorol  (prezentacja konstrukcji z klocków lego)

Paweł Dwornicki (gra na instrumencie klawiszowym)

Piotr Dwornicki  (gra na instrumencie klawiszowym)

Jagoda Brzyska (śpiew w języku polskim)

Basia Bogacz (gra na gitarze)

Amelka Kobos (prezentacja własnych obrazów)

Pola Zoszak (prezentacja własnych obrazów)

Brawo dla odważnych!

Zachęcamy też, by kolejni uczniowie pochwalili się przed nami swoimi talentami i zgłaszali chęć występu. Następna ku temu okazja – to Poranek Talentów, który odbędzie się 4 kwietnia.

 

Zasady naboru do SP ETE

plakat Nabór a3 2020

Ku pokrzepieniu serc

ku pokrzepieniu serc

Nadchodzące wydarzenia

Plany klas od dnia 1 września 2020 roku

 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj128
Yesterday151
Week800
Miesiąc3982
Wszystkie381318

Currently are 22 guests online

Do końca roku szkolnego pozostało
...

Nasze projekty

ku pokrzepieniu serc

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW LOGO

 AKCJE

REK-PÓŁKLONI

 tataWete

logo-konkursowe

ikona-mini-karuzeli 

logo turniej pilki noznej 1

turniej zbijakaj

 

 tutoring

DZIM