Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Spektakl "Zemsta"

Email Drukuj PDF

zemsta3

W środowy poranek 12 czerwca uczniowie naszego gimnazjum wybrali się do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl "Zemsta" Aleksandra Fredry.

 

To mistrzowska komedia ze świetnie zarysowanymi postaciami. Jej komizm polega na bezużyteczności intryg głównych bohaterów: Cześnika i Rejenta, które przynoszą rezultat odwrotny do oczekiwanego. Cześnik podsyca zadawniony spór z Rejentem o mur graniczny, chce do niego strzelać z gwintówki, wyzywa na pojedynek, śle posła Papkina - i wszystko na nic. W dodatku, to co miało być ostateczną zemstą - potajemne wydanie Klary za Wacława na złość ojcu - niespodziewanie przynosi zgodę i mnóstwo korzyści. Zwycięża miłość, ale gdzieś na stronie pozostaje gorzka wiedza Papkina: "Każdy siebie ma na względzie a drugiego za narzędzie".

Młodych widzów zachwyciła scenografia, z jednej strony przepełniona sarmackim kolorytem szlacheckich portretów, szabli i butelek z napitkiem, wprowadzała kilka prostych, a jednocześnie dobrych rozwiązań. Problem z wielością miejsc akcji został rozwiązany jedną ruchomą ścianą, która raz oddziela dwa skłócone domy, a w scenie końcowej po jej usunięciu łączy wszystkich w jednym pomieszczeniu. Scena, w której rozlega się krzyk: „Hej! Serwacy! Daj gwintówkę, niechaj strącę tę makówkę”, odbywa się na kondygnacji ponad sceną. Całość scenografii utrzymanej w tonach ciepłych brązów, żółci dodatkowo podkreślanych przez światło i epokowe kostiumy aktorów nadała przedstawieniu plastyczności.

Wyjście do teatru pod opieką Pani Anny Kordzikowskiej i Joanny Święcik-Patery odbyło się w ramach zajęć artystycznych.

Poprawiony: poniedziałek, 01 lipca 2013 20:53  

Zasady naboru do LO

LO2019 NABÓR DO LICEUM OSTATNI

Licznik odwiedzin

Dzisiaj53
Yesterday185
Week542
Miesiąc53
Wszystkie377389

Currently are 15 guests online

Do końca roku szkolnego pozostało
...

Projekty

kps

karuzelazjezykami

bannerkaruzela

wymianauslar1

 holandia

 kółko programistyczne

 bannerbezmaski

kolkohistgeo

fraktale

 tutoring

Logo schools500reformation